| Camera | 50.3MP+50MP+50MP Main, 32MP Font | |
|---|---|---|
| Display | 6.73 Inches LTPO AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM and eSIM | |
| OS | Android 13, MIUI 14 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 8GB, 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Xiaomi 13T Pro 5G |
|---|---|
| Model | 13T Pro 5G |
| Price | Exp Tk 110,000 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Expected announcement 2023, September |
|---|---|
| Launch Date | Rumored. Exp. release 2023, September |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.73 inches, 109.4 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~521 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 50.3MP 50MP 50MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), ceramic back or silicone polymer back, aluminum frame |
| Body Color | White, Black, Green, Blue |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
|---|---|
| CPU | Yes |
| GPU | Yes |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | Up to 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 120W wired, PD3.0, QC4 50W wireless 10W reverse wireless |
Awesome Smartphone
Display: 7.92 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+20MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4383 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 32MP Front Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China)
Battery: Li-Po 4810 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.67 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: 4815 mAh Non-removable Li-Po
View Details →
Display: 6.1 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 3900 mAh Battery
View Details →
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches LED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+64MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12 GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 7.1 inches Foldable Display
Camera: 50MP+13MP+16MP main, 32MP+32MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11, ColorOS 12
Battery: 4500 mAh Battery
View Details →